Rozdzielacz czy trójniki w instalacji hydraulicznej?

Instalacje z trójników

trójniki W przypadku tej metody podłączenia, rura biegnie od pionu lub wlotu do domu, do którego wszystkie odbiorniki wody - krany i mieszacze - są podłączone za pomocą trójników. Zawór odcinający jest zainstalowany na wlocie (przed licznikiem i filtrem zanieczyszczeń).

Główną zaletą tego systemu jest to, że jest on „prostszy i tańszy”. Liczba potrzebnych rur jest kilkakrotnie mniejsza niż w systemie rozdzielaczowym, a ponadto zajmują one mniej miejsca. Jeśli rury i połączenia są niezawodne, nie ma czego zepsuć.

Istnieją jednak również istotne wady. Po pierwsze, w przypadku awaryjnego wycieku trzeba całkowicie odciąć dopływ wody i czekać na hydraulika. Po drugie, każde połączenie na głównej linii jest potencjalnym słabym elementem, który może przerodzić się w wyciek. Trzecią wadą są wahania ciśnienia podczas korzystania z kilku urządzeń sanitarnych. Czasami jest to nieprzyjemne: bierzesz prysznic, a ktoś odkręcił kran z zimną wodą w kuchni i zostajesz ochlapany gorącą wodą. Dzieje się tak najczęściej, gdy ciśnienie w pionach ciepłej i zimnej wody jest różne.

Instalacje rozdzielaczowe

rozdzielacze Specjalne rozdzielacze są instalowane za pionami wodociągowymi, a następnie rura biegnie do każdego punktu. Z reguły rozdzielacze są wyposażone w zawory.

Oczywistą zaletą takiej dystrybucji jest możliwość wyłączenia i naprawy dowolnej linii, ale jednocześnie - dalsze korzystanie z innych linii. Drugą zaletą jest bardziej stabilne ciśnienie, gdy kilka zaworów jest otwartych w tym samym czasie. Jednocześnie, jeśli korzystamy z rozdzielacza z regulowanymi zaworami, możemy „uporządkować” zbyt wysokie ciśnienie gorącej wody, aby zmniejszyć ryzyko poparzenia pod prysznicem.

Wady są również dwie. Po pierwsze, potrzeba co najmniej trzy razy więcej rur niż w przypadku rozdzielacza trójnikowego - instalacja jest też bardziej skomplikowana i kosztowna. Po drugie, taki system nie jest kompaktowy. Umieszczenie rozdzielaczy, zaworów i filtrów wlotowych w łazience małego mieszkania, gdzie liczy się każdy decymetr kwadratowy przestrzeni, w taki sposób, aby były one dostępne do konserwacji, jest wyzwaniem. Aby pomieścić cały ten sprzęt, często konieczne jest zbudowanie szafki kolektora.

Punkt porównania tee collector
Lączenia w posadce Tak Nie
Możliwe straty ciśnienia Tak Nie
Koszt instalacji Niższy Wyższy
Gabaryty Mniejsze Większe
Możliwość korzystania w przypadku uszkodzenia Nie Tak
Powrót